Hlučín
Informační a komerční web o městě Hlučíně

Darkovičky v Hlučíně prožily dramatickou noc

Včerejší průtrž mračen se silným větrem a kroupami, které se přehnaly nad Hlučínskem, napáchaly velké škody zejména v části Hlučína Darkovičky. Déšť tam spláchl z polí hlínu, kterou naplavil do centra této části města.

klikni pro velký obrázek

Ulice Kozmická, Pěkníkova, Jandova, K Mýtu a další pokryly až dvaceticentimetrové nánosy bahna, které spolu s vodou nateklo lidem na zahrádky i do sklepů. Vítr vyvrátil nebo polámal mnoho stromů a větví v aleji kolem hlavní cesty mezi Hlučínem a Darkovičkami.

Na místě zasahovali spolu s profesionálními hasiči také dobrovolníci z Darkoviček, Bobrovníků, Darkovic, Hatě, Kozmic, Ludgeřovic, Šilheřovic i z Hlučína, celkem v Darkovičkách pracovalo devět jednotek.

"Slejvák to byl pořádný, ale teprve až jsme při poplachu vyběhli z domů, zjistili jsme, že místo některých ulic se valí potoky vody," prozradil Pavel Kuchař z jednotky dobrovolných hasičů v Darkovičkách, velitel zásahu na jednom ze zasažených úseků.  

"Po Kozmické se hnala voda z polí. V aleji byly vyvrácené celé statné stromy," popsal Pavel Kuchař, který velel nejen svým pěti hasičům z Darkoviček, ale i dalším jednotkám ze Šilheřovic, Hatě a Ludgeřovic, zhruba třiceti chlapům, kteří měli co dělat téměř celou noc.
"Nejprve jsme museli co nejrychleji otevřít kanály, ať má kam odtékat voda ze silnic i zahrad. Pak jsme umisťovali do zaplavených sklepů rodinných domů čerpadla. Měli jsme jich k dispozici asi šest. Vyčerpání vody z jednoho sklepa přitom trvalo jednu až dvě hodiny," líčil dramatickou noc Pavel Kuchař.
Hasičům hodně pomohl místní majitel statku Alois Fichna, který ochotně půjčil dva nakladače na odvážení bahna.
"Pracovali jsme asi do půl třetí do rána. Pak jsme museli trochu uklidit naši techniku, vysprchovat se a většina z nás vyrazila normálně do práce," uzavřel velitel hasičů z Darkoviček.

Na místě byl také starosta Pavel Paschek, který zajišťoval zásah Městské policie Hlučín a následnou pomoc městských technických služeb. "Naši strážníci spolu s Policií ČR na místě řídili dopravu. Nebezpečí hrozilo řidičům, kteří by třeba vjeli běžnou rychlostí do bahna v ulicích. Bylo také zapotřebí postarat se o bezpečnost zasahujících hasičů," řekl starosta.   

Od dnešního rána uklízí v Darkovičkách městská firma TS Hlučín. "Jen za dopoledne jsme vyvezli už devět sedmikubíkových kontejnerů plných bahna. A to úklid ještě zdaleka neskončil," prozradil vedoucí provozu TS Hlučín Radim Mudrik. V Darkovičkách pracuje malý bagr, traktor s vlečkou na vodu, který umývá chodníky, a samosběrný zametač. V akci jsou pracovníci, kteří jinak dělají údržbu zeleně. Zítra budou k dispozici ještě zapůjčené kropičky. Přistavený je i kontejner na velkoobjemový odpad, kam mohou lidé bezplatně vyhazovat vše, co jim zničila voda v zaplavených sklepech.
"Kontejner stojí v Kozmické ulici, která byla asi nejvíce postižená. Z velké části se nám podaří uklidit ji dnes. Ale v dalších dnech budeme pokračovat také v ulicích Nový Svět, Pěkníkova, Gmitů a dalších," doplnil Radim Mudrik.Ivana Gračková
tisková mluvčí města Hlučín
736 281 733

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 31.08.2016 | Upraveno: 31.08.2016 | Vložil(a): Michal Jačanin | Zpět
Mapa města
Webkamery
Snímky se obnovují automaticky po 10 sekundách
Reklama
Naší partneři