Hlučín
Informační a komerční web o městě Hlučíně

Historicko-vojenské akce v Darkovičkách se zúčastnilo na 15 tisíc diváků

Divácky atraktivní vojenská akce Hlučín-Darkovičky 2018 se uskuteční v pátek 18. května večer a v sobotu 19. května v Areálu čs. opevnění v Darkovičkách. Návštěvníci budou mít mimořádně přístup i do samostatného pěchotního srubu MO-S 18 Obora, který jinak zůstává pro veřejnost uzavřen.

klikni pro velký obrázek

Na letošním, jubilejním 20. ročníku tradiční akce pořadatelé očekávají opět velkou účast veřejnosti.
„Akce se koná vždy co dva roky. Naposledy v roce 2016 ji podle kvalifikovaného odhadu navštívilo 15 tisíc lidí, dosavadní rekord byl zhruba 20 tisíc diváků,“ informovala za pořadatele ředitelka Slezského muzea v Opavě Jana Horáková.
Hlučín-Darkovičky 2018 pořádá Krajské vojenské velitelství Ostrava, Slezské zemské muzeum Opava a město Hlučín ve spolupráci s kluby vojenské historie jako připomínku Květnové mobilizace 1938 a letos také dalších milníků naší historie v letech 1918 a 1945. Slouží též k prezentaci moderní podoby Armády České republiky. Konat se bude v pátek od 20 do 22 hodin a v sobotu od 10 do 15 hodin.
Historické vojenské ukázky by mělo letos předvádět na 200 lidí, součástí bude také prezentace moderní vojenské techniky včetně speciálních manévrů na zemi i ve vzduchu. Novinkou bude zvukový simulovaný noční nálet na Ostravu z roku 1944, který se uskuteční v pátek po 20 hodině. Pěchotní srub Obora bude mimořádně otevřen v pátek večer a v sobotu po ukázkách, naopak tentokrát bude uzavřen jindy běžně přístupný pěchotní srub MO-S 19 Alej. V dynamických ukázkách a statických prezentacích se představí Pěší rota Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava, 7. mechanizovaná brigáda, 53. pluk průzkumu a elektronického boje, 13. dělostřelecký pluk, 15. ženijní pluk, 21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, Vojenský veterinární ústav Hlučín, Centrum vojenské kynologie, Centrum zabezpečení munice, Vojenská policie, Vojenská hudba a Vojenský historický ústav.
„Jednotky armády předvedou vojenskou techniku i bojové ukázky svých schopností.

Novinkou v tomto roce je rozšiřující se ukázka Vzdušných sil opakovanými průlety letounů Jas 39 Gripen a vrtulníků Mi-171 Š a bojových vrtulníků Mi 24. První průlet letounů zahájí už v deset hodin sobotní program,“ prozradil plukovník Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.
„Město vnímá tradiční historicko-vojenskou prezentaci jako jednu z nejvýznamnějších akcí konajících se v Hlučíně. Není to jen atraktivní podívaná pro veřejnost a důstojné připomenutí důležitých historických okamžiků, které Hlučínsko prožívá vzhledem ke své historické rozervanosti o to citlivěji. Je to také mimořádná příležitost prezentovat daleko za hranice kraje samotné město Hlučín i zdejší historický skvost, kterým jsou bunkry bývalého československého opevnění v Darkovičkách. Jde o jednu z významných památek na katastru města, kterou si velmi ceníme. Podívat se na ní letos přijedou i hosté z našich partnerských měst slovenského Ružemberoku, německého Nebelschütze a polského Namyslowa,“ řekl Pavel Paschek, starosta města Hlučín, které se významně podílí na zajištění organizace.  
„Akce se pokaždé setkává s obrovským zájmem veřejnosti. Pokud se jen trochu vydaří počasí, očekáváme opět účast mnoha tisíc lidí z celé České republiky, ze Slovenska i s Polska. Proto upozorňujeme návštěvníky, aby si dojezd naplánovali s dostatečným předstihem, parkovali na vyhrazených místech a dodržovali svou osobní bezpečnost,“ upozornila vedoucí odboru rozvoje Městského úřadu Hlučín Darina Krejzlová. 

V pátek 18. a v sobotu 19. května musí řidiči počítat s dopravními omezeními v okolí areálu opevnění. V pátek bude už od 8 hodin uzavřena místní komunikace kolem areálu, od 19 hodin bude uzavřena silnice II/469 v úseku od křížení s místní komunikaci U hřiště po křižovatku se silnicí III/4696. V sobotu budou po celý den uzavřeny silnice II/469 v úseku od statku Panský dvůr po konec lesa v Šilheřovicích, silnice II/4696 v Šilheřovicích – Štípkách od křižovatky se silnicí II/469 po křižovatku se silnicí III/4697 v Markvartovicích a místní komunikace kolem areálu opevnění.

Ivana Gračková

tisková mluvčí města Hlučína
736 281 733
ivanagrackova@email.cz 

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 22.05.2018 | Upraveno: 22.05.2018 | Vložil(a): Michal Jačanin | Zpět
Mapa města
Webkamery
Snímky se obnovují automaticky po 10 sekundách
Reklama
Naší partneři