Hlučín
Informační a komerční web o městě Hlučíně

Ruští piloti byli pohřbeni po dlouhých 69 letech

29. října 2014 proběhl na pohřebišti Rudé armády v Hlučíně pietní akt, při kterém byly do hrobů uloženy ostatky pěti ruských vojáků, kteří zahynuli na Hlučínsku v posledních dnech války. Jednalo se především o letce, jejichž bombardéry byly sestřeleny v oblasti Kobeřic. Po dlouhých letech tak tito letci spočinuli vedle svých bojových druhů.

klikni pro velký obrázek

Pátráním po osudech nezvěstných letců a ztracených letadel na území severní Moravy a Slezka z období 2. světové války se zabývá Muzeum městyce Suchdola nad Odrou. Při terénních průzkumech v posledních dvou letech byly nalezeny další kosterní ostatky letců, které byly následně podrobeny odbornému antropologickému posouzení. Na základě zjištěných skutečností a důkazů získaných pátráním v terénu a archivních dokumentech, se těmto mužům podařilo navrátit jejich jména a objasnit tak jejich osud.

Jednalo se o posádku bombardéru Petljakov Pe-2, ve složení: pilot – pplk. Kačalej, šturman – mjr. Djadečko a radista/střelec – st. seržant Golovin, která zahynula dne 24. března 1945 na k.ú. Kobeřice. Ostatky těchto mužů byly uloženy do společného hrobu. Dalším pohřbeným byl šturman - nadporučík Jakovlev, který zahynul při havárii bombardéru Petljakov Pe-2 na k.ú. Kobeřic dne 31. března 1945. Do samostatného hrobu byly uloženy ostatky kulometčíka – gardového seržanta Sergejeva, který padl dne 19. dubna 1945 u Dobroslavic.

Pietního aktu se zúčastnila řada hostů, mezi nimiž nechyběl generální konzul Ruské federace se sídlem v Brně pan Andrej Šaraškin a starosta Pavol Kubuš. Oba ve svých projevech vyzdvihli hrdinství padlých vojáků a zdůraznili trvalý odkaz boje za svobodu. Na závěr zazněly hymny Ruské federace a České republiky a poslední poctu vzdala padlým čestná salva.

 

Ing. Miroslav Pech
tiskový mluvčí

Fotogalerie

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Sdílejte na facebooku

QR Code
Vloženo: 06.11.2014 | Upraveno: 06.11.2014 | Vložil(a): Michal Jačanin | Zpět
Mapa města
Webkamery
Snímky se obnovují automaticky po 10 sekundách
Reklama
Naší partneři